Мій список блогів

понеділок, 8 березня 2021 р.

ДО 207-ОЇ РІЧНИЦІ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

Постать Тараса Шевченка давно стала символічною для України. Тарас Шевченко знайомий кожному українцю ще змалечку. Талант його багатогранний. Творчість Шевченка оригінальна – за його віршами та художніми полотнами можна вивчати історію України. Тарас Шевченко по праву може вважатися першим громадянським ліриком України.  

До Вашої уваги  віртуальний екскурс «Як знаємо Шевченка».

Тарас Шевченко: біографія

Дитинство


"Батьківська хата", 1843 р.

Маленький Тарас був народжений у 1814 році, в селі Моринці, що на Черкащині. Батько – Григорій Іванович Шевченко був кріпосним селянином. Крім Тараса він мав ще шестеро дітей, двоє синів та чотири дочки.

Роки дитинства Шевченко провів в рідному селі, та селі Кирилівка, яким володів генерал-лейтенант Василь Енгельгардт.

Вже в дитинстві Тарас Шевченко проявив інтерес та здібності до малювання та поезії. У восьмирічному віці він вступив на службу до місцевого дяка – вчителя Павла Рубана, де нишком і навчився грамоті.

   В отрочестві його забирають в прислугу поміщика, спочатку кухарчуком, а згодом козачком. На щастя Тараса, Енгельгардт помітив пристрасть до живопису. Тож, через бажання мати придворного художника, поміщик відправив юного Шевченка на навчання. Викладачем Шевченка, на протязі 1,5 року був портретист Ян Рустем, викладач Віленського університету.


Юність

  Пан Енгельгардт перебрався у Петербург, де Тарас продовжив навчання. Там він навчався у Ширяєва, відвідав Ермітаж, малював, познайомився з Сошенком. Тараса Шевченка представили Брюллову та Жуковському, які згодом повпливали на його звільнення.

У 24 роки Шевченка звільнили з кріпацтва. Жуковський та Брюллов провели благодійний аукціон. Зібрали 2,5 тисячі рублів. За ці кошти й викупили Тараса.

Після звільнення Шевченко вступив до Академії мистецтв, вивчав живопис та твори письменників. Поет видав першу збірку віршів – "Кобзар". 


У 1844 році він повернувся до України, де тимчасово працював художником у комісії з питань розгляду старих актів.

Шевченко познайомився з Костомаровим, що мало значний вплив на формування його політичних поглядів.


Заслання


   В 1846 році Тарас Шевченко вступає в Кирило-Мефодіївське братство й пише революційну збірку "3 літа". Саме за ці твори поета заарештовують у 1847 році. Шевченка відправляють у заслання в Орську Фортецю. Там він служить солдатом. Микола Перший видав наказ, який забороняв поету писати та малювати. Це не зупинило Шевченка, він творив потайки.

В 1848 році Шевченка, як художника, включили в експедицію Аральським морем. Там він створював акварельні пейзажі та портрети.

В експедиції на гори Каратау Тарас написав кілька повістей російською та кілька картин.

Малюнок Шевченка "Сюн-Кукх", 1851 р.                     Автопортрет в засланні, 1847 р.

                                                Шевченко в експедиції на Кос-Аралі

Подальше життя

В 1857 році Тарас шевченко повернувся з заслання. Багато в чому, цим він зобов’язаний графу Толстому, та його дружині. Попри те, що постійне перебування в Україні, йому заборонено – в 1859 Тарас Шевченко приїзджає до України. Та через постійний нагляд поліцейських згодом повертається до Петербургу.

1860-1861 рр. Турбуючись про освіту маленьких земляків, Шевченко укладає та видає «Буквар Южнорусский».

На той момент, підірване засланням здоров’я підводить поета, й свій 47 день народження він зустрічає вже важкохворим.

Смерть

10 березня 1861 року Україна втратила одного з найталановитіших своїх синів. Смерть Тараса Шевченка застала в Петербурзі, далеко від рідної Землі. Похований був на смоленському кладовищі. Та згодом, як і було вказано нам в заповіті, прах шевченка був перевезений в Україну, на Тарасову гору. Там, як і просив поет «Було видно, було чути, як реве ревучий».

За своє недовге життя Тарас Шевченко залишив нам велику спадщину в літературі, та художньому мистецтві світу, і просто неоціненний вклад в розвиток української культури.

Перу Тараса Григоровича Шевченка належать: поеми, балади, повісті, збірки віршів, та більше 1000 картин.


Пам'ятний камінь на першій могилі поета (Смоленське кладовище Петербурга)
Хрест на могилі Шевченка на Чернечій горі, в Каневі
День пам'яті поета на Тарасові горі в Каневі

 Тарас Шавченко та образотворче мистецтво

Тараса Шевченка за його щиру любов до України та українського народу відправляли у заслання. Покарання за його патріотизм було найсуворішим, яке тільки може бути для митця — заборона писати та малювати. Не кандали, не жорсткі умови, а саме заборона писати та малювати. Але є те, чому ми всі маємо навчитись на досвіді нашого Кобзаря: навіть перебуваючи у засланні, він знаходив змогу створювати свої картини, які згодом стали важливим надбанням не тільки української, а й світової культури.

Так історично склалося, що малярська спадщина Шевченка завжди сприймалась крізь призму його поетичного генія. Та любові Тараса до України було стільки, що вистачало і на римовані рядки, і на фарби, і ніщо не могло завадити йому переносити цю любов на папір. Дослідники творчості Шевченка стверджують, що він за життя намалював 1300 картин, портретів, малюнків, офортів, ескізів тощо, з яких дійшли до нас близько 800 робіт.

Багато уваги приділяв портретному жанру, зокрема його вважають одним із художників, які намалювали найбільшу кількість автопортретів. Життєві обставини не дали на повну силу розкритися його малярському хисту, проте він завжди намагався відточувати свою майстерність, прагнучи до більшої досконалості власних робіт.

Тож наша рубрика “Тарас Шевченко і образотворче мистецтво” має на меті ознайомити вас із літературою, яка розкриває аспекти малярської творчості великого Кобзаря.

Сподіваємось, що ця література допоможе вам зрозуміти, чому Тараса Шевченка називають одним із визначних майстрів дев'ятнадцятого століття.

   "Бандурист", 1843 р.                                         Асколдова могила, 1846 р.

"Катерина", 1843 р.

Тарас Шевченко  і музика

Музика — це, мабуть, саме те мистецтво, яке ніколи не залишиться без уваги. Дехто може не розуміти твори образотворчого мистецтва, хтось може засуджувати акторську гру, але кожен, без винятку, музичний жанр неодмінно знайде собі прихильників. Тарас Шевченко теж цікавився музикою. Будучи людиною музично обдарованою, він любив і добре знав класичну музику (Гайдна, Баха, Моцарта, Бетховена). Але особливо він захоплювався народними піснями. Та і як же їх не любити? Адже українська пісня супроводжувала поета протягом усього його життя: співали знедолені кріпаки, співали солдати Орської фортеці, співали прості бідняки. Скрізь люди розповідали про свої злидні і тяжке горе.

Розуміючи роль пісні в житті народу, в його історії, культурі, Шевченко збирав і вивчав зразки народної творчості. Передусім поета цікавили твори із соціально загостреним змістом. У своїй власній поезії він увібрав усе багатство української народнопісенної культури. Саме це стало причиною нечуваної популярності “Кобзаря” серед народу.

Перші мелодії на слова з “Кобзаря” з'явилися ще за життя поета, коли прості люди наспівували його вірші. Пройшов ще час, і вже професійні композитори створювали чудові пісні на тексти Шевченка. Багато виконавців із прекрасними голосами мріяли заспівати Кобзареві пісні на сцені, а композитори мали за честь працювати над його творами.

Чимало композиторів зверталися до поезії Кобзаря. Багато його віршів покладено на музику:

Ø  Серед них: «Заповіт», «Сонце заходить. Гори чорніють», «Дивлюсь, аж світає», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Тече вода з під явора», «Сумно-сумно серед людей», «Із-за гаю сонце сходить», «Зоре моя вечірняя», «Садок вишневий коло хати», «Думи мої»

Ø  Композитор Микола Лисенко написав музику більше ніж до 100 творів Кобзаря і видав їх окремою книжечкою «Музика до Кобзаря»

Ø  Загалом, дослідники нараховують понад 2000 композицій на слова Т. Шевченка, тоді як сам «Кобзар» містить 227 творів

Ø  У 1970 році, композитор з Полтави Гордій Гладкий, написав музику до «Заповіту», що стала народною. Деякий час вона була гімном України

З 2014 року в селі Моринці, де народився Тарас Шевченко, відбувається щорічний Всеукраїнський благодійний фестиваль «Ше.Fest», присвячений Кобзарю. Організатор-засновник – Юлія Капшученко-Шумейко.


ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО КОБЗАРЯ

Ø  Перший в Україні "Буквар" з'явився завдяки Шевченку. Він надрукував його власними силами у 1861 році. Письменник оплатив наклад у 10 тисяч одиниць. Книга була видана з метою розповсюдження безкоштовних школах для вивчення грамоти.

Ø  Мало хто знає, але Тарас Шевченко був доволі стильним та слідкував за модою. Дослідники його біографії виокремили цікавий факт: у мемуарах Шевченко захоплено розповідає, що придбав плащ-макінтош. Він коштував 100 рублів. Щоб ви розуміли, яка це сума, зауважимо, що річна заробітна плата Шевченка в археологічній комісії становила 150 рублів.

Ø  Повноцінної шкільної освіти у Шевченко немає. Він закінчив 2 класи у церковноприходській школі.

Ø  У письменника дві могили. Він помер та був похоронений у Петербурзі на Смоленському цвинтарі. Потім, відповідно до заповіту, був перепохований у Каневі через два місяці.

Ø  У світі дуже багато пам'ятників Шевченку. Монументи поета є навіть в Америці, Китаї, Бразилії, а цифра по світу сягає 1384 пам'ятники. Більшість з них розташовані в Україні – 1256.

 З нагоди 207-ї річниці вшанування пам’яті національного генія, народного поета України Тараса Григоровича Шевченка у відділі обслуговування учнів 5-9 класів міської бібліотеки для дітей діє книжкова виставка «Живи, поете, в бронзі і граніті, живи, поете, в пам'яті людській…», яка знайомить з життєвим та творчим шляхом Тараса Григоровича Шевченка, його мистецькою спадщиною та значенням творчості поета у розвитку світової культури.